12. Sınıf İlke Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı 54. Sayfa Cevapları

okulsoru

12. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı İlke Yayınları Ders Kitabı Sayfa 54 Cevapları

12. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı İlke Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 54
 
1. Okuduğunuz metinde geçen “kâgir”, “yusufçuk”, “zakkum” kelimelerinin anlamını cümlelerin bağlamından hareketle tahmin ediniz. Tahminlerinizi sözlükten kontrol ediniz. Kelimeleri birer cümlede kullanarak defterinize yazınız.
Cevap:
Kagir:  Taş veya tuğladan yapılan (yapı
Yusufçuk: Yusufçuk, odonata takımına ait, kanatlarını dinlenmeleri sırasında yanlara açık olarak yatay tutmalarıyla kızböceklerinden ayrılan bir alt takımdır. Büyük birleşik gözleri, güçlü saydam kanatları, göz alıcı renkleri ve uzunca vücutlarıyla tanınırlar. Vücutları kuvvetli yapıda ve hiçbir zaman düz değildir.
zakkum: Zakkum, Apocynaceae familyasından Haziran-Eylül ayları arasında beyaz, pembe, kırmızı, sarı ve krem renklerde çiçekler açan 2–5 m yüksekliğinde zehirli bir bitki türü. Dere yataklarında ve su kenarlarında yetişir. Susuzluğa en dayanıklı bitkilerdendir ve kışın yapraklarını dökmez
2. Kahramanın yaşamından bir kesit sunulan bu metnin iletisini söyleyiniz. İletiyi açık/kapalı olma açısından değerlendiriniz.
Cevap: İleti geçmiş yılların ve şimdinin güzelliklerinin hatırlanması, çocukluk günlerinin mutlu mesut anlarının akla yeniden gelmesi üstüne kurgulanmıştır.
3. Okuduğunuz metnin içeriğini toplumsal ve bireysel gerçeklik açısından değerlendiriniz.
Cevap: Toplumumuzda bu tür yaklaşımda olan insanlar olabileceği gibi aynı zamanda bireysel olarak yazarın duygulanım ve hatıralarına yazarın penceresinden yer verilmesi bakımından da dikkat çekicidir
4. Nezihe Meriç’in yaz mevsimine hayranlığı ve derin bir Bodrum sevgisi vardır. Okuduğunuz metni bu açıdan değerlendirirseniz yazar hakkında neler söylersiniz?
Cevap:
5. Hikâyenin giriş kısmında, ele alınan olay örgüsünün sonucu anlatılarak yeni bir teknikle farklı bir anlatım sağlanmıştır. Yazarın böyle bir tekniği kullanmasının nedenini açıklayınız.
Cevap: Çünkü yazara neyi anlatmaktan çok nasıl anlatmak önemlidir. Okur hikayenin sonu bilse bile kurgunun ve akıcı dilin güzelliğinden ötürü hikayeden kopamamakta
6. Okuduğunuz metin hangi hikâye türünün özelliklerini taşımaktadır? Açıklayınız.
Cevap: Durum hikayesinin özelliğini taşır. Çünkü giriş gelişme sonuç gibi bir plan izlenmemiş, bunun yerine hayattan bir kesit alarak  durum hikayesi oluşturulmuştur diyebiliriz.

12. Sınıf İlke Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı 54Sayfa CevaplarıDers ve çalışma kitaplarının cevaplarını sitemizde bulabileceksiniz. Bu yıl da ödevlerinizde size yardımcı olacağız.  Sitemizde yayınlanan ders ve çalışma kitaplarının cevapları kesin doğruluk teşkil etmemektedir. Paylaşılan sayfalar, kendi cevaplarınız    ile karşılaştırmanız için yayınlanmaktadır. Bu sebeple bu yayınlar ile ancak kendi cevaplarınızın doğruluğunu kontrol edebilirsiniz.
 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

12. Sınıf İlke Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı 55. Sayfa Cevapları

12. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı İlke Yayınları Ders Kitabı Sayfa 55 Cevapları 12. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı İlke Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 55 7. Giz adlı metnin anlatıcısını ve bakış açısını tespit ediniz. Ana kahraman ile anlatıcı arasındaki ilişkiyi açıklayınız. Cevap: Anlatıcı: Yazarın kendisidir. Yaza birinci tekil kişi ağzından ben […]