Hac, umre ve kurban kavramlarının anlamları

okulsoru
Hac, umre ve kurban kavramlarının anlamları hakkında bir araştırma yapınız.
derskitabicevaplari.blogspot.com

7. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi FCM Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 31

Hac, umre ve kurban kavramlarının anlamları hakkında bir araştırma yapınız.

CevapHAC: İslam’ın şartlarından biri olup Kabe’yi ve civarındaki ibadet için işaret buyurulan özel yerleri belirtilen vakit içinde usulüne uygun olarak ziyaret edip, yapılması gerekli yerine getirerek eda edilen farz ibadettir.
UMRE: Umre kelimesi,ziyaret etmek anlamına gelmektedir. Dini bir terim olarak umre, “Belirli birzamana bağlı olmaksızın ihrama girerek Kâbe’yi tavaf etmek, Safa ile Merve arasında sa’y yapmak ve tıraş olup ihramdan çıkmaktan”ibarettir. 
KURBAN: Sözlükte “yaklaşmak, Allah’a yakınlık sağlamaya vesile olan şey” anlamına gelen kurban, dinî bir terim olarak, “ibadet maksadıyla belirli bir vakitte belirli şartları taşıyan hayvanı usulünce boğazlamak, ya da bu şekilde boğazlanan hayvan” demektir.

Ders ve çalışma kitaplarının cevaplarını sitemizde bulabileceksiniz. Bu yıl da ödevlerinizde size yardımcı olacağız.  Sitemizde yayınlanan ders ve çalışma kitaplarının cevapları kesin doğruluk teşkil etmemektedir. Paylaşılan sayfalar, kendi cevaplarınız    ile karşılaştırmanız için yayınlanmaktadır. Bu sebeple bu yayınlar ile ancak kendi cevaplarınızın doğruluğunu kontrol edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Hac ibadetinin kimlere farz olduğunu araştırıp defterinize not ediniz.

Hac ibadetinin kimlere farz olduğunu araştırıp defterinize not ediniz. 7. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi FCM Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 31 Hac ibadetinin kimlere farz olduğunu araştırıp defterinize not ediniz. Cevap: Aşağıdaki şartları taşıyanlara hacca gitmek farz olur: ·         Akıllı olmak, ·         Erginlik çağına gelmiş olmak, ·         Müslüman olmak, ·         Hür olmak, ·         Haccın […]